تبلیغات
دستاوردهای دفاع مقدس - پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت دوم

21. تكامل سازمان ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی


شكی نیست كه امروز مسلمانان در شرایطی زندگی می‌كنند كه قدرت‌های بزرگ از طریق اعمال

تجاوزكارانه و سلطه‌گری بر آن‌ها حكومت می‌نمایند. آن‌ها سعی دارند با ترویج زندگانی مادی و

حیوانی در جوامع وابسته، مردم را تخدیر كرده، به هر نحو ممكن منافع نامشروع خود را تأمین

نمایند. از این‌رو جامعه‌ی اسلامی كه نمی‌بایست به كسی ظلم كند و یا زیر بار ظلم كسی برود،

می‌باید قدرت كافی برای دفاع از خود داشته باشد؛ چنانچه قرآن كریم می‌فرماید: «واعدّوا لهم ما

استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدّو الله و عدوّكم»

این آیه در واقع فلسفه‌ی وجودی نیروهای نظامی را به صورتی كلی و زیبا بیان می‌كند. در حالی‌كه «عدوّكم و عدّو الله» وجود دارد، نیروهای نظامی اسلام باید در نهایت قدرت و كفایت آماده‌ی مقابله و نبرد مقدس خود باشند.
اما متأسفانه چنان كه ذكر شد، اكثریت جوامع اسلامی این مسأله‌ای مهم را فراموش كرده، دولت‌های آنان در خدمت استكبار جهانی در آمده‌ است. در حال حاضر تنها در ایران است كه نیروهای نظامی دارای ایمان و عقیده‌ی درست بوده، به طور مستقل و در جهت مواضع اسلام و منافع كشور عمل كرده و تن به فرمان هیچ سلطه‌‌جوی مستكبری نسپرده‌اند. بعد از انقلاب اسلامی، رژیم شاهنشاهی تبدیل به جمهوری اسلامی گردید و بدین ترتیب، ایدئولوژی مقدس اسلام جای خود را در همه جا باز كرد. ‌مردم كه خود عاشقانه به سوی اسلامی كردن كشور گام برداشته بودند، نمی‌توانستند ارزش‌های قبلی را پذیرا باشند. از این رو تحولات معنوی در همه‌ی ابعاد به وجود آمد. در ارتش نیز عامل جدیدی چهره نشان داد و آن عنصر عقیده و مكتب بود، كه هم در داخل اقشار ارتش و هم در نیروهای مؤمن و مخلص و جوان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دیده می‌شد. سپاه پاسداران كه نهادی جوشیده از متن انقلاب و نیازها و ضرورت‌های آن بود، در ابتدا تجربیات لازم رزمی را نداشت. البته ارتش هم كه دارای تجربیات كلاسیك بود، در عمل توان كافی برای مقابله با صدامیان نداشت. با شروع جنگ تحمیلی بود كه سپاه و ارتش توانستند در جبهه مراحل تكاملی خود را طی كنند، و بدون هیچ تردیدی همكاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش نقش بسیار والایی در تحصیل پیروزمندی‌های رزمندگان داشت. این رزمندگان توانستند با پایمردی و ایثار خون و جان خود، كلیه‌ی جبهه‌ها را از حالت انفعالی و تدافعی اولیه خارج ساخته، ابتكار عمل را در دست گیرند.

22. خلق زیبایی‌ها


اگر چه جنگ، ظاهری زشت و هراسناك دارد، اما كیمیاگرانی در هشت سال دفاع مقدس پیدا شدند كه صحنه‌هایی زیبا آفریدند و همانند سفیر كربلا كه در پاسخ عبیدالله بن زیاد فرمود: «ما رأیت الا جمیلاً» از مرگ و خون، زیبایی خلق نموده و میدان مرگ را به همایش دعا و نیایش با پروردگار تبدیل نمودند و اسرار قرآن و ادعیه‌ی معصومین(علیهم السلام) را بر دل‌های پاك و مستعد حقیقت گشودند.
تا پیش از دفاع مقدس، هر دو اردوگاه كمونیسم و امپریالیسم برای مردم دنیا جا انداخته بودند كه «دین، افیون توده‌ها است» ـ و امروز هم كسانی آن را نشخوار می‌كنند ـ اما از زیبایی‌های جنگ تحمیلی آن بودكه قدرت «دین» را در تقویت عزم عمومی برای دفاع از وطن به رخ جهانیان كشید و دنیا فهمید كه با الله اكبر و یا زهرا(س) و یا حسین(ع) می‌توان معجزه كرد.
ما به خوبی به یاد داریم در آغاز جنگ نابرابر علیه ایران اسلامی، یك روزنامه‌ی چاپ پاریس به طعنه نوشت: «ایرانی‌ها،‌ معتقد به معجزه هستند؛ مگر معجزه‌ای سراغ ایرانیان بیاید و آنان را از این مهلكه نجات دهد.» همچنین روزنامه‌ی دیگری در اروپا نوشت: «همچنان كه خورشید در حركت است،‌ نیروهای عراقی نیز در حركتند و هیچ چیز مانع حركت آنان نمی‌شود.»
در این سوی مرز نیز بسیاری از كسانی كه این روزها طلبكارانه به میدان آمده‌اند و می‌خواهند ارزش‌های دوران دفاع مقدس را به موزه بسپارند،‌ همان آیه‌های یأس را تكرار می‌كردند، اما همه دیدند كه واقعاً «دین» معجزه كرد و ایرانی سلحشور را چنان برانگیخت كه باعث حیرت جهانیان گردید.
نمودار شدن قدرت دین به عنوان عامل اصلی حفظ عزت و اقتدار ملی، از دیگر زیبایی‌های جنگ شد. پاسداشت این زیبایی، حتی اگر جز به ملیت نیندیشیم، ضروری می‌نماید. رزمندگان و ایثارگران و در رأس آن‌ها شهیدان آن دوران، از جمله زیبایی‌های دفاع مقدس به شمار می‌آیند.
صد افسوس كه بعضی از ما با دستان خویش در حال تخریب آن گذشته‌ی پر افتخار هستیم و ناخواسته به دام كسانی افتاده‌ایم كه دوران پرافتخار دفاع مقدس را برای مردم ایران از بی‌افتخارترین دوره‌های زندگی آن‌ها می‌دانند؛ و برخلاف وصیت‌نامه‌ی امام راحل، پیشكسوتان شهادت و خون،‌ نه در پیچ و خم زندگی روزمره كه زیر چرخ‌های خودخواهی‌های گروهی و دعواهای بی‌اساس سیاسی به فراموشی سپرده می‌شوند و بر اساس پیش بینی تاریخی امام( رحمت الله علیه )، در معرض سؤالند كه چرا مرگ بر امریكا گفتید؟ چرا با صدام جنگیدید؟!
بر این اساس، صورت جنگ هشت ساله و دفاع مقدس ما بر خلاف همه‌ی جنگ‌های دنیا، نه به رنگ سیاه و ویرانی، بلكه به رنگ‌های زیبای حقیقت،‌ انسان دوستی،‌ صداقت، ایثار، عشق،‌ وفا، شجاعت و در یك كلام «رنگ خدا» است و حذف «رنگ خدا» از زندگی ایرانی مسلمان، یعنی پایان همه چیز.
یاد یاران پر از خاطره خاموش مباد
نامشان از دل ما و تو فراموش مباد

23. تكرار عاشورا و تجلی شهادت


كسانی كه عاشق كربلا و حماسه‌ی عاشورا بودند، به وضوح تكرار عاشورا و كربلای حسینی را در دوران دفاع مقدس مشاهده نمودند. به تعبیر امام راحل( رحمت الله علیه )، جنگ ما تكرار عاشورا بود. همه‌ی مفاهیم حماسی عاشورا در رزم و حماسه‌ی سلحشوران تفسیر شده بود و رمز و راز شهادت بر قلوب جوانان عاشق گشوده گشت؛ به طوری كه برای ملاقات با خدا و شهیدان كربلا سر از پا نمی‌شناختند.
«شهادت» در كنار تأثیر عظیم فرهنگی،‌ معنوی،‌ سیاسی و ...، دارای اثرات ارزشمند اجتماعی نیز می‌باشد. جامعه‌ی بشری برای مبارزه با شیاطین و قرار گرفتن در «صراط مستقیم»‌، باید با ضد ارزش‌ها، ناهنجاری‌ها، ظالمان و ستمگران به جهاد برخیزد و این میسر نیست، مگر با داشتن روحیه‌ی شهادت‌طلبی.
شهید مرتضی مطهری می‌نویسد: «شهید، منطق ویژه‌ای دارد، منطق شهید را با منطق افراد معمولی نمی‌شود سنجید... منطقی است آمیخته با منطق عشق از یك طرف،‌ و منطق اصلاح و مصلح از طرف دیگر؛ یعنی دو منطق را اگر با یكدیگر تركیب كنید، منطق مصلحی دلسوخته برای اجتماع خودش، و منطق عارفی عاشق لقای پروردگار خودش ... آری؛‌ منطق شهید، منطق دیگری است.»
امام راحل( رحمت الله علیه )، عظیم‌ترین دستاورد دفاع مقدس را تحول روحی و معنوی در جامعه می‌دانستند. حق‌طلبی، ایثار و فداكاری، قناعت و ساده‌زیستی، انفاق و بالاخره شهادت‌طلبی، از جمله ارزش‌هایی بود كه می‌توان از آن به عنوان میراث انقلاب اسلامی یاد نمود. این ارزش‌ها در دوران دفاع مقدس به شدت تقویت گردید. خاطرات زندگی فرماندهان و رزمندگان در جبهه و پشت جبهه، مصادیق عینی رفتارهای متعالی اخلاقی را در اختیار نسل بعد از جنگ قرار می‌دهد. وصیت‌نامه‌های شهدا، حكایت از معنویت و معرفت بالای شهدای دفاع مقدس دارد.
متأسفانه گاه معرفی زندگی و سیره‌ی شهدا به صورت ناقص و یك بعدی صورت می‌گیرد و بر همین اساس، این خطر وجود دارد كه تصویری غیر واقعی، تك بعدی و دور از دسترس از شهدا در ذهن آیندگان نقش گیرد. از سوی دیگر، گاه به دلیل این كه امانتداران میراث شهدا، آینه داران صادقی نیستند،‌ تصویر حقیقی شهدا پنهان می‌ماند. اینان باید توجه داشته باشند كه نسل‌های بعد از جنگ، سیمای شهدا را در سیره‌ی آن‌ها جستجو می‌كنند، از این رو دایم باید اعتقاد و رفتار خویش را با شهدا محك بزنند.
سیره‌ی شهدا، ملاك و معیار خوبی برای نقد وضعیت فعلی بسیج است.‌ شجره‌ی طیبه‌ی بسیج نیز ممكن است دچار آفت گردد و تنها با معیار «تفكر بسیجی» می‌توان آفات بسیج امروز را زدود. توجه به سیره‌ی شهدا از آن جهت اهمیت دارد كه حاملان حقیقی تفكر بسیجی، شهدا بودند. میراث معنوی و اخلاقی دفاع مقدس، تنها به سیره‌ی شهدا منحصر نمی‌گردد، بلكه مادران و پدرانی كه با اخلاص و اعتقاد و عشق به اسلام،‌ پاره‌های وجود خویش را در راه خدا فدا می‌كردند و به این ایثار و فداكاری افتخار می‌نمودند،‌ الهام‌بخش صبر و ایمان عجیبی هستند كه قلم از بیان آن عاجز است. با زنده نگه داشتن یاد و خاطره‌ی هشت سال دفاع مقدس، روح اعتماد به نفس و خودباوری در این ملت زنده می‌ماند، ارزش‌های معنوی تقویت می‌شود و با نورافشانی ستارگان آسمان آن حماسه‌ی جاوید، راه كمال هموارتر می‌گردد.

24. سنگر سازان بی‌سنگر


از بالا‌ترین نقطه‌ی مرزی ایران و عراق در آذربایجان غربی تا جنوبی‌ترین نقطه‌ی جبهه‌های جنگ، همه جا نیروهای جهاد سازندگی حضور فعال داشتند. هر جایی كه رزمنده‌ای در حال پیشروی و نبرد بود، قسمت مهندسی جهاد دركنار او حاضر بود. قابلیت‌هایی كه جهادگران صادق در زمینه‌های مختلف از خود نشان دادند، ‌دشمن كوردل را به حیرت وا داشت.
سرعت عمل جهادگران در ایجاد خاكریزها و سنگرهای عظیم در حملات شدید دشمن و نیز احداث جاده و پل ـ به ویژه پل بعثت ـ از افتخارات فراموش نشدنی جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس است.

25. سفیران آزاده


یكی از نتایج دفاع مقدس، اثبات ایمان و پایمردی جان بر كفان ایران اسلامی است كه این موضوع را در سیاهچال‌های دوران اسارت به نمایش در آوردند. همه‌ی ما باید اعتقاد و پایبندی به اسلام و ولایت را از این عزیزان سرمشق گرفته، به دیگران هم منتقل كنیم. دلاور مردان ما در زیر شكنجه‌های سخت و در میان مرگ و زندگی، حاضر نبودند حتی به صورت زبانی به مقدسات خود توهین كنند. این اعتقاد و ایمان زلال، كه در واقع مرحله‌ی حق الیقین ایمان است، باعث حیرت شكنجه‌گران بعثی می‌شده است. به راستی اگر دفاع مقدس نبود، جوهر ایمان و روح پرصلابت آنان شناخته نمی‌شد.
دل به دریا زدن و دم نزدن می‌خواهد
هركســــی را نرسد زندگی طوفانی

26. مشاركت فعال زنان


از افتخارات دوران دفاع مقدس، حضور پرشور زنان در همه‌ی صحنه‌ها به ویژه در امر پشتیبانی و امدادرسانی به جبهه است. زنان متعهد ما نه‌تنها با تربیت فرزندان مبارز، نیروی انسانی مورد نیاز جبهه‌ها را تأمین می‌كردند، بلكه با مشاركت فعال در امور پشتیبانی، وظیفه‌‌‌ی مضاعفی را عهده‌دار می‌شدند.
از همه مهم‌تر، همسرانی كه جای پدر را در خانواده پر نموده، سرپرستی فرزندان شهید را عهده‌دار می‌گردیدند، در واقع زینب‌‌وار پرچم شهادت و ایثار را به دوش می‌كشیدند و امروز هم به عنوان آیه‌های مجسم ایثار و پیام آوران فرهنگ حماسه و شهادت بر ناصیه‌ی فرهنگ ما می‌درخشند.

27. تأثیر در تحكیم روابط اجتماعی و روح برادری


از بركات دفاع مقدس، تقویت معنوی معاشرت‌ها و تحكیم روابط اجتماعی بود؛ به طوری كه صمیمیت و برادری و صله‌ی رحم در بین مردم تقویت شده بود. ای بسا با حضور در مراسم بدرقه‌ی رزمندگان جهت اعزام به جبهه‌ها یا شركت در مراسم تشییع شهدا، بسیاری از كینه‌ها و ناراحتی‌ها بین مردم بر طرف می‌شد و قطع رابطه‌ی چندین ساله‌ی خانواده‌ها را به دوستی مبدل می‌كرد و یا حضور در مزار شهیدان، پستی و زشتی دنیا‌طلبی را در مقابل دیدگان مجسم می‌نمود
و از همان جا انسان تصمیم می‌گرفت كه برای هر كس كه به سبب دنیا ناراحتی ایجاد كرده است، طلب حلالیت كند.

28. تحكیم بنیان خانواده‌ها


یكی از بركات جنگ، تحكیم بنیان خانواده‌ها و تقویت روابط عاطفی اعضای آن بود و حتی اگر پدر یا فرزند خانواده‌ای شهید می‌شد، حضور معنوی او باعث تحكیم بنیان و تضمین امنیت خانواده می‌شد. در آغوش كشیدن رزمنده به هنگام خدا حافظی توسط اعضای خانواده، فضای سرشار از عاطفه و محبت را به جامعه تزریق می‌كرد. ای بسا افرادی كه با دیدن این منظره‌ها متأثر شده، كانون سرد خانواده‌ی خود را با الهام از عواطف رزمندگان، به گرمی و احساس و مهربانی مبدل می‌كردند.

29. تأثیر در فرهنگ عمومی كشور


از بركات دیگر دفاع مقدس، تسخیر فرهنگ عمومی كشور بود؛ به طوری‌كه آنچه مورد توجه همگان بود، دفاع از كشور و تعقیب و تنبیه دشمن متجاوز بعثی بود.
وقتی امام راحل( رحمت الله علیه ) فرمودند: «جنگ در رأس امور است»، به واقع همگان جنگ را در اولویت كارها و تصمیم گیری‌ها قرار داده بودند، و منافع شخصی و فردی، همه فدای مصالح جنگ شده بود.
فرهنگ جهاد و مبارزه، آن چنان بر افكار عمومی غالب شده بود كه هر كسی ارزش و تأثیر اجتماعی و سیاسی خود را با توانایی‌های دفاعی خود تعریف می‌كرد و پیوند همه‌ی توفیقات و موفقیت‌ها با حوادث دفاع مقدس، اساس مناسبات اجتماعی و سیاسی را تشكیل می‌داد.

30. شناخت دوست از دشمن


در دوران دفاع مقدس، صف مجاهدان از قاعدان جدا گردید. مدعیانی كه به طمع قدرت و ثروت، انقلابی شده بودند، از ترس جان و مال خود به گوشه‌ای خزیدند و فرزندان خود را به كشورهای خارج فرستادند و به تعبیر امام راحل( رحمت الله علیه )، تنها پا برهنگان و كسانی كه درد فقر را چشیده بودند، تا پایان راه با ما بوده‌اند. همچنین امام راحل( رحمت الله علیه ) در این باره فرمودند: «ما در جنگ، دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم.»

31. تجربه‌ی دفاع باز دارنده و همه جانبه


ما در جنگ از سوی دشمن غافلگیر شدیم و آمادگی برای دفاع در آغاز تجاوز سراسری دشمن وجود نداشت. بزرگ‌ترین درسی كه از دفاع مقدس آموخته‌ایم، این است كه همواره باید در اوج آمادگی دفاع بازدارنده باشیم. این استراتژی همچنان از سوی مسؤولان مربوط دنبال می‌شود.
در استراتژی دفاعی ما، تهاجم جایگاهی ندارد، بلكه سیاست ما بازدارندگی است، و در این سیاست، موازنه‌ی قوا شرط اصلی است، و استراتژی بازدارنده‌ی دفاعی در صورتی تحقق می‌یابد كه این شرط مهم لحاظ شود.

منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس


نظرات()   
   
Cialis online
جمعه 16 آذر 1397 03:25 ب.ظ

Thanks a lot. I appreciate this!
generic cialis soft gels cialis purchasing cialis preise schweiz cialis 5 mg effetti collateral cialis dosage amounts buying cialis in colombia generic cialis with dapoxetine cialis kaufen wo venta de cialis canada we use it cialis online store
buy cialis germany
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:23 ب.ظ

Position well regarded!.
buy cialis cheap 10 mg look here cialis order on line cialis purchasing cialis kaufen bankberweisung recommended site cialis kanada cialis professional yohimbe cialis reviews buy cialis sample pack purchase once a day cialis bulk cialis
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:50 ق.ظ

You actually explained this exceptionally well!
the best site cialis tablets cialis cuantos mg hay generic cialis in vietnam cialis venta a domicilio low cost cialis 20mg buy original cialis cialis online cialis taglich cipla cialis online buy cialis sample pack
buy cialis online best price
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:43 ق.ظ

You actually explained that very well!
side effects of cialis generic cialis at the pharmacy tadalafil 10 mg cialis price in bangalore legalidad de comprar cialis viagra vs cialis cialis daily new zealand best generic drugs cialis cialis super kamagra legalidad de comprar cialis
Cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 09:10 ب.ظ

Thanks a lot! Helpful stuff.
how do cialis pills work sublingual cialis online brand cialis generic cialis daily reviews cialis usa cost cialis lilly tadalafi cialis 5mg prices on cialis 10 mg cialis online cialis wir preise
buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 10:20 ق.ظ

Cheers! Very good stuff.
cialis 100 mg 30 tablet buy cialis cheap 10 mg safe site to buy cialis online safe dosage for cialis buy cialis uk no prescription cialis 5 mg schweiz we use it 50 mg cialis dose cialis flussig buy cheap cialis in uk dose size of cialis
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 10:34 ب.ظ

Appreciate it! A good amount of write ups!

purchase once a day cialis cialis pills price each bulk cialis cialis sale online cialis cipla best buy buy generic cialis cialis super acti canadian discount cialis cialis tablets cialis 30 day sample
buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 09:49 ق.ظ

Wonderful postings, Thanks a lot.
cialis per paypa cialis generico en mexico cialis 5 mg precios cialis peru wow look it cialis mexico cialis online napol generic cialis cialis price thailand what is cialis preis cialis 20mg schweiz
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 10:02 ب.ظ

Fantastic advice. Thanks a lot!
tadalafil 10 mg cialis daily viagra vs cialis vs levitra prezzo di cialis in bulgaria cost of cialis per pill cialis tablets for sale generic cialis at walmart what is cialis we choice free trial of cialis cialis kaufen wo
buy cialis online us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 09:10 ق.ظ

Amazing plenty of very good information!
walgreens price for cialis cialis 50 mg soft tab free cialis cialis 5 mg try it no rx cialis canadian discount cialis cialis generic generic cialis at walmart order a sample of cialis cialis generic tadalafil buy
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 10:12 ب.ظ

Cheers! Loads of facts!

free generic cialis precios de cialis generico canadian drugs generic cialis preis cialis 20mg schweiz cialis sale online canadian cialis how to buy cialis online usa cialis e hiv generic cialis in vietnam rx cialis para comprar
buy cials online
شنبه 10 آذر 1397 08:56 ق.ظ

Thanks! A lot of tips.

cialis en mexico precio tadalafil generic wow cialis tadalafil 100mg dosagem ideal cialis cialis ahumada try it no rx cialis cialis 200 dollar savings card cialis super kamagra cialis usa cost click now cialis from canada
buy cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 09:41 ب.ظ

Truly loads of wonderful advice.
cialis generico in farmacia cialis pills prezzo cialis a buon mercato tadalafil 20mg cialis patentablauf in deutschland cialis prezzo al pubblico cialis tablets for sale the best site cialis tablets tesco price cialis chinese cialis 50 mg
Online cialis
جمعه 9 آذر 1397 09:45 ق.ظ

This is nicely expressed! .
cialis for sale south africa generic cialis in vietnam sublingual cialis online we recommend cheapest cialis cialis generic tadalafil buy generic cialis with dapoxetine cialis bula try it no rx cialis buying cialis overnight cialis billig
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:44 ب.ظ

Nicely put, Cheers!
cialis reviews wow cialis tadalafil 100mg cialis farmacias guadalajara opinioni cialis generico cialis generic tadalafil buy tadalafil tablets cialis generico online cialis cuantos mg hay buy cialis cost of cialis cvs
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 11:17 ق.ظ

Valuable postings. Appreciate it!
low cost cialis 20mg cialis prices cialis purchasing how to buy cialis online usa cialis kaufen how to buy cialis online usa buy cialis cialis cost online prescriptions cialis generic cialis
buy cialis no rx
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:37 ب.ظ

You actually mentioned that adequately.
cialis sans ordonnance we like it safe cheap cialis canada discount drugs cialis viagra vs cialis vs levitra wow cialis tadalafil 100mg cialis coupon costo in farmacia cialis free generic cialis cialis price in bangalore generic cialis pill online
buy cialis online cheap
چهارشنبه 7 آذر 1397 10:40 ق.ظ

Whoa loads of superb information.
cialis 100 mg 30 tablet cialis soft tabs for sale buying cialis in colombia we recommend cheapest cialis how does cialis work cialis 100mg suppliers acheter du cialis a geneve canada discount drugs cialis cialis italia gratis cialis italia gratis
Cialis online
دوشنبه 9 مهر 1397 04:27 ب.ظ

Fantastic content. Cheers.
cialis 20mg preis cf buying cialis in colombia prescription doctor cialis generic cialis review uk cialis tadalafil cialis e hiv cialis taglich cialis lilly tadalafi only now cialis for sale in us cialis daily new zealand
canadian pharmaceuticals online
یکشنبه 1 مهر 1397 02:43 ب.ظ

You've made the point.
canada pharmacies online prescriptions northwest pharmacies in canada canada medications information canadian pharmacy cialis canada drug northwestpharmacy trust pharmacy of canada online pharmacies in usa canadian pharmacy uk delivery drugs for sale deep web
viagraessale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 10:18 ق.ظ

Useful content. Appreciate it!
acquisto online cialis cialis ahumada price cialis per pill how do cialis pills work precios de cialis generico cialis generico postepay cialis uk next day effetti del cialis price cialis per pill cialis billig
http://kawanboni.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:16 ب.ظ

Valuable stuff. Appreciate it!
safe site to buy cialis online venta cialis en espaa cialis savings card click now cialis from canada best generic drugs cialis prezzo di cialis in bulgaria rx cialis para comprar achat cialis en europe cialis for sale cialis billig
viabiovit.com/kopen-viagra-verenigd-koninkrijk-apotheek.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:36 ق.ظ

Thank you. A good amount of facts!

can u buy viagra online buy viagra no prescription uk buy generic viagra pills usa viagra online viagra pharmacy viagra cheap viagra uk buy viagra uk viagra online generic sildenafil uk viagra online buy viagra for men
Viagra 5mg prix
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 03:44 ق.ظ

You explained it really well!
where to order viagra online how to buy viagra online without cheap viagra pharmacy where can you buy viagra online viagra online buy can you buy viagra without prescriptions get a viagra prescription online how can you buy viagra online do you need a prescription to buy viagra viagra where to buy
Buy cialis online
یکشنبه 19 فروردین 1397 03:08 ق.ظ

Wow plenty of amazing material.
cialis prezzo al pubblico cialis official site cialis generico side effects for cialis cialis tadalafil viagra vs cialis cialis reviews cialis ahumada cialis kamagra levitra il cialis quanto costa
Cialis canada
جمعه 3 فروردین 1397 06:24 ق.ظ

You said it nicely.!
only best offers cialis use buy cialis uk no prescription buy online cialis 5mg cialis herbs prix de cialis cialis 5 mg buy generic cialis 20mg uk cialis 20 mg cialis 20mg preis cf cialis with 2 days delivery
livejasmin coin hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:18 ق.ظ
ضرب و شتم شگفت انگیز! من آرزو میکنم تا زمانی که وب سایت خود را تغییر دهید، شاگردی کنید، چگونه
آیا می توانم برای یک وب سایت وبلاگ بفرستم؟ حساب من یک معامله قابل قبول را به من داد.
من کمی از این پخش تلویزیونی به شما پیشنهاد شده است
std testing centers
دوشنبه 8 آبان 1396 04:26 ب.ظ
من حتی نمی دانم که چطور به اینجا رسیدم، اما فکر کردم این پست عالی بود.
من نمی دانم شما چه کسی هستید، اما مطمئنا اگر به گذشته نیازی نداشته باشید، به یک وبلاگ نویس معروف می روید؛) محبت!
real psychic readings
دوشنبه 8 آبان 1396 03:11 ب.ظ
با توجه به این نوشته، من احساس می کنم این سایت نیاز به توجه بیشتری دارد. احتمالا دوباره به عقب برگردم
بیشتر بخوانید، با تشکر برای اطلاعات!
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 02:10 ق.ظ
بخش جذاب از محتوا. من فقط بر روی وبلاگ شما و در سرمایه ی رأی گیر افتاده بودم که ادعا می کردم
که من به دست آوردن در واقع لذت بردن از حساب پست های وبلاگ خود را.
به هر حال من به فید های شما مشترک خواهم شد و حتی موفقیت شما به طور مداوم به سرعت دسترسی خواهید داشت.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین پست ها

ثمرات دفاع مقدس را برای نسل جوان تبیین كنیم ..........پنجشنبه 4 آذر 1389

برخی ارزشها و ثمرات جنگ تحمیلی..........چهارشنبه 3 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت دوم..........سه شنبه 2 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت اول..........دوشنبه 1 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت دوم..........یکشنبه 30 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت اول..........شنبه 29 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت دوم ..........جمعه 28 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت اول..........پنجشنبه 27 آبان 1389

تأثیر در نگرش‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراكز عالی كشور..........جمعه 21 آبان 1389

ارزش‌های دفاع مقدس با ادبیات روز به جوانان تبیین شود ..........پنجشنبه 20 آبان 1389

جنگ تحمیلی موجب صدور انقلاب به تمام دنیا شد ..........چهارشنبه 19 آبان 1389

رسانه‌ها در تبیین دستاوردهای جنگ رسالت بزرگی برعهده دارند ..........سه شنبه 18 آبان 1389

دانشگاهی به نام جنگ تحمیلی!..........دوشنبه 17 آبان 1389

تجربه‌ی دفاع باز دارنده و همه جانبه..........یکشنبه 16 آبان 1389

شناخت دوست از دشمن..........شنبه 15 آبان 1389

همه پستها