تبلیغات
دستاوردهای دفاع مقدس - دانشگاهی به نام جنگ تحمیلی!
دوشنبه 17 آبان 1389  12:07 ق.ظ
نوع مطلب: (فرهنگی ،) توسط: علی

جنگی که در شهریور 1359 و در بحبوحه تب و تاب های انقلابی کشور ما، از سوی استکبار جهانی به عنوان بازیگر پشت صحنه و عراق به عنوان بازیگر صحنه، بر ملت و کشور ما تحمیل شد، جدال نابرابری بود از سوی تمام کشورهای غربی و عراق که به حول و قوه خداوند، مردم و نیروهای مسلح ما توانستند از زیر بار آن با موفقیت بیرون آمده و سرافرازانه در جهان ندای حق پرستی و عدالت طلبی و آزادی خواهی ملت ایران را یک بار دیگر در گوش تمام جهانیان زنده کنند . مهارت، توانایی و ابتکار عمل نیروهای مسلح در طول 8 سال دفاع مقدس، به گونه ای بود که پیروزی های بزرگی چون آزادسازی خرمشهر، شکست حصر آبادان، آزادی بستان و غیره را به دنبال داشت .

 

 

اکنون که چهاردهمین سال پایان جنگ و بیست و دومین سال دفاع مقدس را به نظاره نشسته ایم، ناگفته هایی بسیار را در دل دلاورمردان نیروهای مسلح می توان یافت که 8 سال دفاع مقدس را وزین تر کرده است و اینک برای بازگویی گوشه هایی از این مقاومت درخشان، گفت وگویی با امیر سرتیپ یدالله حسنی سعدی معاون فرمانده نیروی زمینی ارتش و یکی از فرماندهان 8 سال جنگ تحمیلی انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد .

به نظر شما تهاجم گسترده عراق به کشور ما، در چه شرایطی انجام گرفت؟

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 برای خیلی از کشورها ناخواسته بود و از نظر آنان منافعشان در خطر افتاده بود . از دست رفتن انرژی و ایجاد مشکلات اقتصادی و ده ها مسئله دیگر، باعث شد که آن ها بیایند نظام اسلامی و نوپای ایران را به چالش بکشند . در مسایل مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی و همه ابعاد، آمدند که ایران را به انزوا بکشانند . همه راه ها را به نوعی امتحان و آزمایش کردند; اما به نتیجه ای نرسیدند . وقتی دیدند که از هیچکدام از این راه ها نمی توانند به سرعت به اهداف خودشان برسند، بحث جنگ را پیش کشیدند . با توجه به مساحت ایران و وضعیت منطقه و بعد مسافتی، کشورهای غربی نمی توانستند به طور مستقیم درگیر شوند; از این رو از عراق کمک گرفتند . با توجه به این که در آغاز جنگ عمده یگان های ما درگیر مسایل داخلی و سرگرم خنثی کردن توطئه های مختلف و مسایل جانبی بودند، از نظر دشمنان موقعیت برای حمله مناسب بود و جنگ را بر ما تحمیل کردند . در ابتدای جنگ، عراق برخی از شهرهای ما را به تصرف درآورد و وارد ایران شد و دیدگاهشان این بود که بیایند ظرف چند روز استان خوزستان را جدا کنند . در همان ابتدای جنگ واحدها و لشکرهای نیروی زمینی ارتش، مانند لشکر 92 زرهی و تعدادی از واحدهای زرهی و پیاده در منطقه حضور داشتند و یقینا حضور این نیروها به رغم نابرابری آشکار با نیروهای متجاوز، عامل بسیار مهمی برای جلوگیری از پیشروی دشمن بوده است . به هرصورت با آموزش نیروهای مردمی و به مرور انسجام سپاه و بسیج و یکپارچگی نیروهای مسلح و با حملات متوالی و برق آسا، ظرف یکی دو سال عراق از خاک ایران بیرون رانده شد .

بعد از این وقایع وقتی استکبار دید به اهداف خود نمی رسد، از روش های مختلف عراق را تجهیز کرد . جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، جنگ یک کشور علیه کشور دیگر نبود; بلکه جنگ دنیا و یا کشورهای بزرگ با ایران بود . اگر غیر از این بود، همان ابتدای جنگ شیرازه عراق از هم پاشیده می شد . بعد از عملیات بیت المقدس، عراق به نوعی نیروهایش را برداشت و به خاک خودش رفت . شدیدا کشورهای بزرگ حمایت کردند . یک سری سدها و موانع پدافندی و سیم خاردارها و مین های قوی برای عراق پیش بینی کردند . شرکت های بزرگ غربی عراق را حمایت کردند و مدرن ترین وسایل جنگی دنیا را به این کشور دادند . روند کار ادامه پیدا کرد تا این که ایران در سال 67، قطعنامه را پذیرفت . به هرحال سیر تاریخ جنگ ایران و عراق را می توان، انجام عملیات های مهم و تاثیرگذار در داخل خاک ایران، بسیج نیروهای مردمی و قطعنامه ذکر کرد .

در این سیر چه مقاطع مهمی، روند جنگ را تغییر داد؟

مقاطع مهمی را که ما در طول جنگ داشتیم، من به نوع دیگری توضیح می دهم . ما در ابتدای جنگ، از سرعت ورود عراق به داخل کشور کاستیم . استفاده از نیروها و کمک های مردمی برای مقابله به عراق و ساماندهی نیروها و انجام عملیات های مختلف مثل حصر آبادان، ثامن الائمه، بیت المقدس، فتح المبین و . . . تقریبا تار و پود عراق را از هم گسیخت .

اگر به شرایط قبل از آغاز جنگ تحمیلی نگاه کنیم، همانطور که شما اشاره کردید، دشمنان از این که انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید، نگران شدند و فکر کردند که منافعشان به خطر افتاده و با این تصور که ایران را ظرف مدت زمان کوتاهی به تصرف درخواهند آورد، به ایران حمله کردند . اما به طور مشخص دشمنان بر اساس چه زمینه ای جنگ را بر ما تحمیل کردند؟

اشاره کردم که پیروزی انقلاب اسلامی ما برای خیلی از کشورها ناگوار بود و مطابق اهداف آن ها نبود . وقتی انقلاب اسلامی پیروز شد و مردم ایران خواستند روی پای خودشان بایستند، همه خارجی ها را کنار زدند و همچنین پیام های متوالی حضرت امام (ره) مبنی بر این که ایران می خواهد روی پای خودش بایستد، این ها برای استکبار جهانی خیلی سخت و غیرقابل قبول بود و برای این که ایران را همچون گذشته، با همان اهداف قبلی خودشان، دنبال خودشان بکشند، جنگ را به ما تحمیل کردند .

از نظر شما عامل پیروزی ایران در جنگ تحمیلی چه بود؟

عوامل پیروزی چند چیز بود و به یک موضوع اختصاص نداشت . اولین موضوع و عامل پیروزی، همت عجیب مردم بود واقعا مردم سنگ تمام گذاشتند و در تمام صحنه های جنگ، پشت جبهه ها و در شهرها و . . . به کمک مسئولان شتافتند .

عامل مهم دیگر، رهبری و فرماندهی حضرت امام خمینی (ره) بود . خط و دید قاطع و نگاه به آینده نظام از سوی امام (ره) و هدایت مردم، باعث پیروزی ما در جنگ شد . حضرت امام دیدگاه خاص خودش را از همان ابتدا در بحث جنگ مطرح کردند و مردم هم پشت سر امام خوب ایستادند . استقامت و از خودگذشتگی بی نظیر نیروهای مسلح هم عامل سوم در پیروزی ما بود .

در رهبری و فرماندهی جنگ، استراتژی ما چه بود؟

ما بحث تجاوز به عراق را نداشتیم، بحث ما دفاع از کشور بود .

یعنی استراتژی ما دفاعی بود؟

دقیقا .

آیا از استراتژی های دیگری، مثل سیاسی یا اقتصادی هم بهره بردیم؟

ما برای دفاع از خودمان سیاست دفاع را انتخاب کردیم . بنابراین برای عملیاتی کردن این سیاست و استراتژی، از راه های نظامی بهره بردیم . بحث ما بحث نظامی و دفاعی بود و جلوی دشمن ایستادیم; اما استراتژی سیاسی در زمان قطعنامه مطرح شد .

شما به حمایت های کشورهای غربی از عراق اشاره کردید . این کمک ها و حمایت ها با چه هدفی و بیش تر از سوی کدام کشورها و چگونه بود؟

کشورهای دیگر، چون خودشان عراق را ترغیب به حمله به ایران کردند، وقتی دیدند نظام نوپای ایران و نیروهایش به پیروزی های بزرگی دست پیدا می کنند، به عراق کمک های خود را روانه کردند . به جز کمک های سیاسی و حمایت های معنوی، می توان به در اختیار گذاشتن تانک های T72 و هواپیمای پیشرفته روسی، جزیره بومیان کویت، میراژهای فرانسه، موشک های اسکات شوروی سابق، هواپیمای آواکس امریکایی، مواد شیمیایی و تجهیزات شیمیایی از سوی آلمان و کمک های مادی و پول های کشورهای عربی به عراق اشاره کرد .

جنگ تحمیلی، دارای درس ها وآموزه های زیادی بود . جنگ تحمیلی برای ما چه درسی را به دنبال آورد؟

جنگ تحمیلی درس بسیار بزرگی برای نیروهای ما داشت . به قول فرمایش حضرت امام (ره) جنگ یک دانشگاه برای ما بود . ما در این جنگ نیروی نظامی خودمان را بازسازی کردیم; سلاح های جدید ساختیم; به تاکتیک ها و روش های جنگی تازه ای پی بردیم . در جنگ پای کارآمدن نیروها و مردم و فرماندهی کل قوا را دیدم واقعا احساس کردیم که چه مردم قانع و متعصبی داریم که از کشورشان چگونه دفاع می کنند . قانع بودن ملت، بعد ایمانی مردم و پشتیبانی مردم را به طور کامل احساس کردیم و این برای ما خیلی درس بود . ضمن این که اکنون از همان دستاوردهای جنگ استفاده می کنیم .

این جنگ برای عراق چه درس عبرتی داشت؟

عراق فهمید که دیگر نمی تواند به سادگی به هر کشوری تجاوز بکند . این درس بسیار بزرگ جنگ برای عراق بود و برایش قابل باور نبود که پس از 8 سال جنگ، نتواند دستاوردی داشته باشد . هرچند که باز به کویت حمله کرد، اما فکر نمی کرد که ایران 8 سال تحمل کند . به همین خاطر به کویت حمله کرد که آن وجهه خراب خود را بازسازی کند .

مهم ترین پیام هشت سال دفاع مقدس برای دشمنان انقلاب چه بوده است؟

هشت سال دفاع مقدس به دنیا تفهیم کرد که تجاوز به ایران، پشیمانی در پی دارد . به این معنا که اگر کسی قصدتعرض به ایران اسلامی را داشته باشد، مطمئن باشد که سالم برنمی گردد و ضربه هولناکی خواهد خورد .

هشت سال دفاع مقدس چنان پیام قاطع، پرصلابت و محکمی داشت که هیچ فرد یا کشوری امروز نمی تواند برای خیانت یا حمله به ایران برنامه ریزی کند .

تاثیر هشت سال مقاومت ملت ایران در برابر متجاوزان در منطقه چه بود؟

بزرگ ترین دستاورد در منطقه این بود که هر کشور یک وحدت منسجم و رهبر قدرتمند داشته باشد، می تواند روی پایش بایستد، این باور تابه حال در کشورهای خاورمیانه نبود و ایران اسلامی با این استقامت و با این تلاش و پیروزی این باور را در کشورهای عربی به وجود آورد که اگر رهبر و وحدت ملی خوبی داشته باشیم، می توان از استقلال، تمامیت ارضی خود، دفاع و با حمله دشمنان و متجاوزان برخورد کرد .

پدیدآورنده: گفت و گو از: امید حاتمی


نظرات()   
   
How do you get rid of Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:43 ق.ظ
Hi! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
Your blog provided us useful information to work
on. You have done a marvellous job!
foot pain getting out of bed
چهارشنبه 7 تیر 1396 06:40 ب.ظ
First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question which I'd like to ask if you don't mind.
I was interested to find out how you center yourself and clear
your mind before writing. I have had a hard
time clearing my thoughts in getting my thoughts
out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are
usually lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
Thank you!
Unknown
یکشنبه 4 تیر 1396 04:37 ب.ظ
Hello there, You've done a great job. I will certainly digg it and in my
opinion suggest to my friends. I'm confident they'll be benefited from this site.
https://isabellevillatora.wordpress.com
چهارشنبه 3 خرداد 1396 08:48 ب.ظ
wonderful issues altogether, you just gained a emblem new reader.

What would you recommend in regards to your publish that you simply
made some days ago? Any positive?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

ثمرات دفاع مقدس را برای نسل جوان تبیین كنیم ..........پنجشنبه 4 آذر 1389

برخی ارزشها و ثمرات جنگ تحمیلی..........چهارشنبه 3 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت دوم..........سه شنبه 2 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت اول..........دوشنبه 1 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت دوم..........یکشنبه 30 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت اول..........شنبه 29 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت دوم ..........جمعه 28 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت اول..........پنجشنبه 27 آبان 1389

تأثیر در نگرش‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراكز عالی كشور..........جمعه 21 آبان 1389

ارزش‌های دفاع مقدس با ادبیات روز به جوانان تبیین شود ..........پنجشنبه 20 آبان 1389

جنگ تحمیلی موجب صدور انقلاب به تمام دنیا شد ..........چهارشنبه 19 آبان 1389

رسانه‌ها در تبیین دستاوردهای جنگ رسالت بزرگی برعهده دارند ..........سه شنبه 18 آبان 1389

دانشگاهی به نام جنگ تحمیلی!..........دوشنبه 17 آبان 1389

تجربه‌ی دفاع باز دارنده و همه جانبه..........یکشنبه 16 آبان 1389

شناخت دوست از دشمن..........شنبه 15 آبان 1389

همه پستها