تبلیغات
دستاوردهای دفاع مقدس - دفاع مقدس انقلاب را تثبیت كرد
دوشنبه 3 آبان 1389  05:27 ب.ظ
نوع مطلب: (مذهبی و دینی ،) توسط: علی

 تثبیت اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه و جهان مرهون تلاش‌های رزمندگانی است كه از سراسر ایران اسلامی از جمله خراسان جنوبی در هشت سال دفاع مقدس مردانه از این آب و خاك دفاع كردند.


 دفاع مقدس در حالی بر صفحه تاریخ نقش بست كه تجربیات ارزنده نظامی آن امروز ایران را یكی از از قدرت‌های بلامنازع در منطقه كرده است.
همچنان كه از یاد بردن رشادت‌های ایثارگران، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به جامعه اسلامی ایران وارد می‌كند، بیان خاطرات و تجربیات رزمندگان در طول سال‌های جنگ می‌تواند نظام ما را برای رسیدن به اهداف عالیه‌اش یاری كند.
برگزاری یادواره‌های شهدا و نشر آثار دفاع مقدس نیز می‌تواند در بازیابی هویت گمشده نسل جوان امروز كه از جنگ تحمیلی تنها با خاطرات و تصاویر آن زمان آشنا هستند، موثر باشد.
هفته دفاع مقدس نیز فرصت خوبی برای بیان خاطرات آن دوران و دستاورهای دفاع هشت ساله است و به همین بهانه بر آن شدیم تا خاطراتی از دفاع مقدس را از زبان رزمندگان آن دوران بیان و نقش حضور مردم در جنگ تحمیلی را مرور كنیم.

*خودباوری و خودكفایی بزرگترین دستاورد دفاع مقدس
مسئول بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خبرنگار فارس با بیان اینكه در زمان جنگ از همه اقشار جامعه برای دفاع از كشور بسیج می‌شدند، گفت:‌ این حضور پرشور مردم در جبهه نشان‌دهنده علاقه آنها به نظام اسلامی و امام خمینی بود.
موسی جوینده به نقل خاطره‌ای از زمان جنگ تحمیلی پرداخت و افزود:‌ یكی از افراد كه زیاد به مسائل دینی معتقد نبود به جبهه اعزام شده بود اما وقتی به آنجا رسید كاملا شخصیت او تغییر كرد به طوری كه نماز شب این فرد ترك نمی‌شد و بالاخره در عملیات كربلای 5 به خیل شهدای اسلام پیوست.
جوینده كه سابقه حضور در عملیات‌های رمضان، خیبر و كربلای 5 را دارد، اظهار داشت:‌ خودسازی، خودباوری و خود كفایی كشور بزرگترین دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس بود.
مسئول بسیج دانشجویی خراسان‌جنوبی در خصوص راه‌های ترویج آثار دفاع مقدس در بین جوانان گفت‌: برگزاری یادواره‌های شهدا، حضور در مناطق جنگی و نشر آثار دفاع مقدس می‌تواند در انتقال جریان سیال دفاع مقدس به نسل سوم انقلاب موثر باشد.
جوینده بر حفظ ارزش‌های دفاع مقدس توسط همه اقشار جامعه نیز تاكید كرد.

*روحیه شهادت‌طلبی عامل اصلی پیروزی رزمندگان بر دشمن
معاون اجرایی سپاه انصار‌الرضا (ع) خراسان‌جنوبی نیز در گفتگو با خبرنگار فارس در بیرجند با بیان اینكه اشاعه فرهنگ علوی در دنیا از دستاوردهای هشت سال دفاع مقدس بود، گفت:‌ عزت كنونی ایران اسلامی در منطقه و دنیا به دلیل جانفشانی‌های رزمندگان در هشت سال جنگ تحمیلی بوده كه ایران را برای همیشه مدیون این ایثارگری‌ها كرده است.
علی محمدی به بیان خاطره‌ای از سال‌های جنگ تحمیلی پرداخت و افزود: یكی از بسیجیان كه تنها 13 سال داشت با ترفندهای مختلف خود را به جبهه رسانده بود و وقتی از حضور او در جبهه جنگ جلوگیری به عمل آمد، گفت اگر نم‌ توانم همپای رزمندگان در برابر دشمن بجنگم حداقل می‌توانم كارهای جزئی این افراد را انجام دهم و بالاخره این نوجوان بسیجی بعد از خدمات فراوان در جبهه در عملیات والفجر به شهادت رسید.
وی اظهار داشت:‌ حضور افراد كم سن و سال در جبهه‌ نشاندهنده استرات‍‍ژی دفاع مردمی امام خمینی (ره) بود كه باعث می‌شد همه افراد خود را مسئول دفاع از میهن اسلامی بدانند.
معاون اجرایی سپاه انصار‌الرضا (ع) خراسان‌جنوبی كه در عملیات‌های والفجر مقدماتی، مسلم بن عقیل و خیبر حضور داشته است در خصوص پیروزی ایران در جنگ تحمیلی اظهار داشت:‌ روحیه شهادت‌طلبی و مدیریت با تدبیر امام عوامل اصلی در پیروزی ایران بر دشمن بود.

*استقبال گسترده قشر مستضعف جامعه و جوانان در اعزام نیرو
مسئول ستاد پشتیبانی جنگ در خراسان جنوبی نیز در خصوص افراد اعزامی از بیرجند به جنگ گفت: اعزام نیروها از لشكر ویژه شهدا بود و از راه‌آهن اعزام می‌شدند و اكثر مردم را طبقه مستضعف جامعه و بیشتر سنین 13 تا 20 سال نشكیل می‌دادند.
محمد باقری با بیان اینكه محل استقرار ستاد پشتیبانی جنگ یك مغازه كوچك در بازار بیرجند بود، افزود: مردم كمك‌های خود را به این ستاد می‌آوردند و گاهی اوقات نیز برای جمع‌آوری هدایای مردمی با ماشین به سطح شهر، روستاها، گلزار شهدا و نماز جمعه می‌رفتیم.
وی اعتقادات مذهبی مردم و احیای سنت عزاداری سیدالشهدا (ع) به عنوان الگویی مهم همراه با رهبری حكیمانه امام (ره9) را عاملی مؤثر در كمك‌های مردمی عنوان كرد و اظهار داشت: همه مردم وقتی اسم امام خمینی (ره) می‌آمد كمك می‌كردند و آنان حجت را به خود تمام می‌دیدند.

*ایمان، اتحاد و رهبری سه ركن حفظ و تداوم انقلاب
مسئول ستاد پشتیبانی جنگ در خراسان جنوبی در خصوص دستاوردهای جنگ تحمیلی برای كشورها به خبرنگار فارس گفت: جنگ تحمیلی با وجود تمام تخریب‌ها و مشكلات فوایدی هم برای ما داشت و در حال حاضر شاهد هستیم كه بسیاری از مردم دنیا با الگوپذیری از انقلاب ایران در مقابل استكبار ایستاده‌اند و ایران به عنوان كشوری مقتدر در دنیا مطرح است.
باقری خطاب به نسل جوان تصریح كرد: با وجود اینكه بعضی‌ها فكر می‌كنند جوان‌های امروز مثل نسل قبل در صحنه نیستند اما من می‌گویم این جوان‌ها نیز در ولایت‌پذیری و اطاعت از رهبری بسیار خوب هستند و اگر با هم موقعیتی مشابه اوایل انقلاب پیش آید همین جوان‌ها در صحنه حاضر می‌شوند و حضور آنان آگاهانه است.
وی اذعان داشت: اگر چه امروز جنگ مسلحانه نیست ولی این جوان‌ها مشغول مبارزه در یك جبهه فرهنگی هستند و ایستادگی و مقابله می‌كنند و ایمان، اتحاد و رهبری سه ركن حفظ و تداوم انقلاب هستند كه باید آن را حفظ كنیم.
مسئول ستاد پشتیبانی جنگ در خراسان جنوبی خاطرنشان كرد: برای رسیدن به اهداف واقعی انقلاب باید اتحادمان را حفظ كنیم، دشمن‌شناس باشیم و با هوشیاری توطئه‌های دشمنان را بشناسیم و آگاهانه عمل كنیم.

*نقش زنان خراسان جنوبی در هشت سال دفاع مقدس
زنان استان خراسان جنوبی در هشت سال دفاع مقدس نقش بسزایی داشتند و برای حفظ دستاوردهای انقلاب در صحنه‌های مختلف جنگ حضور پیدا كردند.
زنان این استان نیز مانند سایر زنان ایرانی با ترغیب و تشویق رزمندگان به خصوص فرزندان و همسران خود نقش عمده‌ای در دفاع مقدس ایفا كردند.
همسران و مادران رزمندگان نه تنها مانع از اعزام شوهران و فرزندانشان به مناطق عملیاتی نشدند بلكه بهترین یاور و مشوق برای آنان بودند.
آنان علاوه بر تشویق و ترغیب رزمندگان و سرپرستی از خانه و فرزندان در ستادهای پشتیبانی جنگ نیز فعالانه حضور می‌یافتند و علاوه بر كمك‌های مالی به ستادها گاهی به صورت شبانه‌روزی به كار بسته‌بندی و آماده‌كردن وسایل مورد نیاز جبهه‌ها می‌پرداختند.
ارسال بسته‌بندی‌ها شامل پسته، بادام و كشمش، پخت نان، دوخت و دوز لباس و جانماز، بافتن كلاه و جوراب نمونه‌هایی از كمك و ایثار و مقاومت زنان است.
آنان مساجد را به پایگاه پشتیبانی از جبهه تبدیل كرده و در هر زمانی كه از آنان برای كمك به جبهه درخواست می‌شد داوطلبانه خود را می‌رساندند و با آن عمل هم روحیه رزمندگان اسلام را تقویت می‌كردند و هم برگ‌های زرینی بر تاریخ انسانیت این مرز و بوم افزودند.

منبع : خبرگزاری فارس


نظرات()   
   
How do you treat a sore Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 06:38 ب.ظ
I like what you guys tend to be up too. This kind of clever
work and reporting! Keep up the very good works guys I've included you guys to my own blogroll.
at home std test
یکشنبه 4 تیر 1396 11:25 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی
دلنشین ابتدا آیا واقعا کار کاملا با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در
حالی که. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش
در منطق و یک خواهد را سادگی به کمک پر
کسانی که معافیت. در صورتی که شما
که می توانید انجام من را مطمئنا
بود تحت تاثیر قرار داد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

ثمرات دفاع مقدس را برای نسل جوان تبیین كنیم ..........پنجشنبه 4 آذر 1389

برخی ارزشها و ثمرات جنگ تحمیلی..........چهارشنبه 3 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت دوم..........سه شنبه 2 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت اول..........دوشنبه 1 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت دوم..........یکشنبه 30 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت اول..........شنبه 29 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت دوم ..........جمعه 28 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت اول..........پنجشنبه 27 آبان 1389

تأثیر در نگرش‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراكز عالی كشور..........جمعه 21 آبان 1389

ارزش‌های دفاع مقدس با ادبیات روز به جوانان تبیین شود ..........پنجشنبه 20 آبان 1389

جنگ تحمیلی موجب صدور انقلاب به تمام دنیا شد ..........چهارشنبه 19 آبان 1389

رسانه‌ها در تبیین دستاوردهای جنگ رسالت بزرگی برعهده دارند ..........سه شنبه 18 آبان 1389

دانشگاهی به نام جنگ تحمیلی!..........دوشنبه 17 آبان 1389

تجربه‌ی دفاع باز دارنده و همه جانبه..........یکشنبه 16 آبان 1389

شناخت دوست از دشمن..........شنبه 15 آبان 1389

همه پستها