تبلیغات
دستاوردهای دفاع مقدس - بیانات‌ در دیدار دانش‌آموزان در آستانه 13 آبان‌
چهارشنبه 4 آذر 1388  09:10 ب.ظ
نوع مطلب: (بیانات رهبری ،) توسط: علی

 

15 ذى‌القعده 1430
بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

خوشامد عرض میكنم به همه‌ى شما جوانان عزیز، دانشجویان، دانش‌آموزان و خانواده‌هاى معظم شهیدان.

روز 13 آبان را ملت ما و مسئولین ما نامگذارى كردند: روز مبارزه‌ى با استكبار جهانى. مبارزه یك امر مهم و پیچیده است. با هر پدیده‌اى یك جور میشود مبارزه كرد. با دشمنى كه در مرزها به كشور حمله میكند، یك جور باید مبارزه كرد؛ با دشمنى كه شیوه‌هاى امنیتى را به كار میبرد،..

یك جور باید مبارزه كرد؛ با دشمنى كه اساس یك ملت را، یك جامعه و یك كشور را تهدید میكند و از بنِ دندان با یك ملت دشمنى میورزد و انواع روشها را به كار میبرد هم یك جور باید مبارزه كرد. یك مبارزه‌ى صحیح، منطقى و معقول و در عین حال قاطع، احتیاج دارد به چند چیز:

یكى انگیزه‌ى برخاسته از ایمان است. با دستور نمیشود ملتى را، جوانانى را وادار كرد به ایستادگىِ در یك میدان دشوار. باید انگیزه از دل بجوشد؛ آن هم انگیزه‌ى ناشى از ایمان. این در جوانهاى ما امروز به حد كافى وجود دارد؛ من با اطلاع عرض میكنم، با آشنائى با نسل جوانمان و قشر جوانمان عرض میكنم: امروز جوانهاى ما از آن روزى كه در سال 57، رژیم پهلوى - رژیم دست‌نشانده‌ى آمریكا - به جوانان ما تو همین خیابانها حمله كرد و خون آنها را ریخت، انگیزه‌ى‌شان بیشتر است و كمتر نیست.

از آن روزى هم كه یك عده جوان رفتند سفارت آمریكا را كه مركز و پایگاه توطئه‌ى علیه انقلاب شده بود تسخیر كردند، امروز جوانان ما انگیزه‌شان كمتر نیست؛ اگر بیشتر نباشد. علت هم واضح است؛ چون سى سال تجربه، متراكم در تاریخ این ملت ثبت شده است. ذهن بیدار جوان، چشم باز جوان، ولو آن روزها را ندیده است؛ اما این تجربه‌ها را تحویل میگیرد. نسل به نسل تجربه‌هاى یك ملت غنى‌تر، عمیق‌تر و مفیدتر میشود. پس جوانان امروز ما از لحاظ انگیزه هیچى كسر ندارند. صرف‌نظر از یك عده انقلابى فرسوده‌ى پشیمان كه به دلائل گوناگون، زندگى راحت را، سازش را ترجیح دادند، یا به ساز دشمن رقصیدن را عیب ندانستند، جوانِ كشور، توده‌ى ملت كه اكثریت هم جوان هستند، این انگیزه‌ى عمیق را دارند. من به شما عرض كنم: اگر امروز حادثه‌اى مثل جنگ تحمیلى كه در سال 59 پیش آمد، در كشور ما بُروز كند، هجوم جوانان به جبهه و داوطلبى آنها براى مواجهه‌ى با دشمنِ آشكار و رو به رو، از سال 59 و 60 بمراتب بیشتر خواهد بود.

یك عنصر دیگرى كه لازم است، بصیرت است. اینى كه ملاحظه میكنید بنده مكرر در دیدار جوانها، دانشجویان، قشرهاى مختلف مردم، بر روى بصیرت تكیه میكنم، براى این است كه در وضع بسیار مهم امروزِ دنیا و موقعیت استثنائى كشور عزیز ما - امروز در دنیا كه موقعیت ممتازى است - هرگونه حركت عمومى به یك بصیرت عمومى احتیاج دارد. البته من این را هم به شما بگویم: امروز بصیرت جوانهاى ما هم از جوانان آن روزگارِ اول انقلاب و در اثناى انقلاب، یقیناً بیشتر است. خیلى چیزها را شما امروز میدانید، براى شما جزو واضحات است، كه آن روزها باید براى جوانها، آنها را شرح میدادیم، بیان میكردیم؛ اما امروز جوانهاى ما اینها را میدانند؛ بصیرت بالاست. در عین حال من تأكید میكنم بر روى بصیرت.

حالا اولین مسئله‌ى بصیرت این است كه این استكبار چیست كه باید با آن مبارزه كرد. استكبار یعنى قدرتى در دنیا یا قدرتهائى در دنیا؛ چون نگاه میكنند به خودشان، مى‌بینند داراى امكانات پولى و تسلیحاتى و تبلیغاتى هستند؛ بنابراین باید به خودشان حق بدهند كه در امور زندگى كشورها و ملتهاى دیگر، دخالتهاى مالكانه بكنند؛ این معناى استكبار است. روح سلطه‌‌گرى؛ این در كشور ما قبل از انقلاب به صورت واضحى بود. یعنى آمریكا مستكبرانه بر این كشور پهناور، بر این ملت بزرگ با این تاریخ غنى پنجه انداخته بود و در امور مهم و اساسى كشور ما دخالت میكرد. علت هم این بود كه زمامداران كشور فاسد بودند، در ملت جایگاهى نداشتند، دنبال تكیه‌گاه میگشتند، به آمریكا تكیه میكردند. آمریكا هم كه مفت به كسى چیزى نمیدهد؛ حمایت از آنها را در گرو دخالت كامل در امور كشور قرار داده بود. شاید براى شما تعجب‌آور باشد، اما بدانید شاه - محمدرضا - براى اینكه یك نخست‌وزیرى را از كار بركنار كند و یك نخست‌وزیر دیگر را جاى او بیاورد، مجبور شد برود آمریكا، دو هفته، سه هفته در آمریكا بماند، تا موافقت آنها را جلب كند كه این زید را از كار بركنار كند، این عمرو را به جاى او بگذارد! كار كشور ما به اینجا رسیده بود. در سالهاى آخرِ حكومت پهلوى از این هم زشت‌تر بود. بحث رفتن به آمریكا دیگر نبود؛ همین‌جا سفیر آمریكا و سفیر انگلیس به كاخ شاه میرفتند، به او میگفتند شما در قضیه‌ى نفت اینجورى عمل كنید، در قضیه‌ى ارتباطات جهانى اینجورى عمل كنید، با ملت اینجورى عمل كنید، با مبارزین اینجورى عمل كنید؛ دستور میدادند. شاه هم قبول میكرد. خوب، وقتى كه رئیس یك مملكت اینقدر ضعیف، اینقدر زبون، اینقدر در مقابل بیگانگان تسلیم باشد، دیگران وضعشان معلوم است. این وضع كشور ما بود. استكبار معنایش این است.

آمریكا یك مستكبر به تمام معناست. مسئله‌ى ما هم فقط نیست، مسئله‌ى دنیاست؛ مسئله‌ى دنیاى اسلام است. آمریكائى‌ها نسبت به همه جاى دنیا این روح استكبارى را دارند. در جنگ بین‌الملل دوم، بعد از آنى كه ژاپن را شكست دادند، پایگاه در آنجا درست كردند، كه هنوز پایگاه آمریكائى‌ها در ژاپن هست. ژاپنى‌ها با این همه پیشرفتهاى علمى، هنوز نتوانستند پایگاه آمریكا را در ژاپن جمع كنند! آنجا پایگاه نظامى دارد؛ به مردم ظلم میكنند، اذیت هم میكنند، تو روزنامه‌ها هم آمد، خبرگزارى‌ها هم گفتند؛ تجاوز به نوامیس و كارهاى‌خلاف دیگر؛ اما هنوز در آنجا هست. در كره‌ى جنوبى هم پایگاه‌هاى آمریكا هنوز هست. در عراق، نقشه‌ى آمریكا این است كه پایگاه بسازد و پنجاه سال، صد سال در عراق مستقر بشود؛ و در افغانستان؛ چون افغانستان نقطه‌اى است كه اگر آنجا پایگاه داشته باشند، میتوانند بر كشورهاى آسیاى جنوب غربى، بر روسیه، بر چین، بر هند، بر پاكستان و بر ایران تسلط داشته باشند. دارند این همه آنجا تلاش میكنند، براى اینكه آنجا پایگاه دائم درست كنند و بمانند. این معناى استكبار است.

ملت ایران با ساقط كردن رژیم دست‌نشانده‌ى آمریكا، آمریكا را از این كشور بیرون كرد. خوب، آمریكائى‌ها میتوانستند بعد از انقلاب بلافاصله به خود بیایند، ببینند كه این ملت، اینچنین نیرومند است. رژیمى را كه شرق و غرب از او حمایت میكنند، میتواند از جا بكَند؛ میتواند بساط پادشاهى را با سابقه‌ى 2500 ساله درهم بنوردد و جمع كند بیندازد دور. آنها میتوانستند از ملت ایران عذرخواهى كنند؛ میتوانستند ضربه‌هائى را كه به ملت ما زدند، آن مقدارى‌اش كه قابل جبران است، جبران كنند. اگر این كار را میكردند، مسئله‌ى آنها با ایران حل میشد. اگر چه جمهورى اسلامى همچنان به خاطر ظلمهائى كه در دنیاى اسلام میكنند، معترض باقى میماند، اما این نقار شدیدى كه بین آنها و جمهورى اسلامى و ملت ایران بود، به این شكل باقى نمیماند. اما آنها این كار را نكردند. آنها نه عذرخواهى كردند، نه از سقوط رژیم سلطنتى عبرت گرفتند؛ بلكه از همان ماه‌هاى اول، شمشیر را از رو بستند و سفارت شد مركز توطئه؛ لانه‌ى جاسوسى، مركز ارتباطات مشكوك براى تحریك این و آن، براى اینكه شاید بتوانند جمهورى اسلامى را به زمین بزنند؛ شاید بتوانند جمهورى اسلامى را شكست بدهند. این اشتباه بزرگ را آمریكائى‌ها كردند. بعد هم هر چه توانستند و هر چه از دستشان برمى‌آمد، با جمهورى اسلامى و با ملت عزیز و كشور ما كردند، كه یك نمونه‌اش حمله كردن به طبس است؛ یك نمونه‌اش قضیه‌ى سرنگون كردن هواپیماى مسافرى ماست كه نزدیك سیصد نفر را در خلیج فارس كشتند - هواپیماى مسافرى را زدند و انداختند توى آب - یك نمونه‌اش حمله به سكوهاى نفتى ماست - كه در خلیج فارس به سكوى نفتى ما زمانِ ریگان حمله كردند - یك نمونه‌اش كمكهاى همه‌جانبه به صدام بعثى خبیث است، براى اینكه شاید بتوانند او را در جنگ بر ما پیروز كنند و جمهورى اسلامى را ضربه بزنند. از این قبیل اگر بخواهیم براى جنایات آمریكا فهرست درست كنیم، یك كتاب میشود. یكى از وزراى دفاع آمریكا در برهه‌اى، حرف دل آمریكائى‌ها را زد؛ گفت: ما باید ریشه‌ى ملت ایران را بكَنیم. ملاحظه میكنید؛ ریشه‌ى ملت ایران، نه دولت ایران، نه جمهورى اسلامى. درست میفهمید؛ میفهمید كه جمهورى اسلامى یعنى ملت؛ مسئولین جمهورى اسلامى یعنى همه‌ى ملت ایران؛ لذا میگفت باید ریشه‌ى ملت ایران را بزنیم. این روش آمریكائى‌ها بود. هر كار هم از دستشان برمى‌آمد، كردند.

امام بزرگوار ما، آن مرد استثنائى تاریخ كه حقاً استثنائى بود، در مقابل همه‌ى اینها گفت: هرچه توطئه كنید، به ضرر خودتان هست و جمهورى اسلامى عقب‌نشینى نخواهد كرد؛ آمریكا هم هیچ غلطى نمیتواند بكند. این استكبار است. جمهورى اسلامى هیچ رودربایستى با هیچ دولتى ندارد؛ لیكن دولتى كه دستش از منابع عظیم مالى و انسانى كشور قطع شده بود و هرچه توانست توطئه كرد، دولت آمریكا بود. سى سال دولت آمریكا علیه نظام جمهورى اسلامى و علیه ملت ایران توطئه كرده، ضربه زده، تدابیر گوناگون اندیشیده؛ هر كار توانسته كرده. اگر شما فكر كنید یك كارى بود كه آمریكائى‌ها میتوانستند بكنند و نكردند، بدانید كه چنین چیزى نیست؛ هر كار ممكن بوده، كرده‌اند. خوب، شما مى‌بینید كه نتیجه‌ى این رویاروئى، بالندگىِ هرچه بیشتر ملت ایران، پیشرفت هرچه بیشتر جمهورى اسلامى، قوت روزافزون این كشور و این نظام بوده. آنى كه ضرر كرده است، آنهایند. گاهى هم حرفهاى به‌ظاهر آشتى‌جویانه‌اى در این مدت زدند؛ اما هر وقت كه لبخندى به روى مسئولین جمهورى اسلامى زدند، وقتى دقت كردیم، دیدیم خنجرى در پشت سرشان مخفى كرده‌اند؛ از تهدید دست برنداشته‌اند؛ نیتشان عوض نشده است. خنده‌ى تاكتیكى، لبخند و روى خوش تاكتیكى، فقط بچه‌ها و كودكان را فریب میدهد. یك ملت بزرگ با این تجربه، و مسئولین برگزیده‌ى یك چنین ملتى، اگر فریب بخورند، خیلى باید ساده‌لوح باشند؛ یا باید ساده‌لوح باشند، یا باید غرق در هوى‌ و هوس باشند؛ دنبال زندگى راحت و خوش و همراه با عافیت باشند؛ بخواهند با دشمن بسازند. والّا اگر مسئولین كشور باهوش باشند، دقیق باشند، مجرب باشند، پخته باشند، دل در گرو منافع ملت با همه‌ى وجود داشته باشند، گول لبخند را نمیخورند. همین رئیس جمهور جدید آمریكا، حرفهاى قشنگى زد؛ به ما هم مكرراً پیغام داد؛ شفاهى، كتبى، كه بیائید صفحه را عوض كنیم، بیائید وضع تازه‌اى درست كنیم، بیائید در حل مشكلات عالم با همدیگر همكارى كنیم؛ تا این حد! ما هم گفتیم پیش‌داورى نكنیم؛ ما به عمل نگاه میكنیم. گفتند، میخواهیم تغییر ایجاد كنیم. گفتیم خوب، ببینیم تغییر را. از روز اول فروردین كه من در مشهد سخنرانى كردم - گفتم اگر دستكش مخملى روى پنجه‌ى چدنى كشیده باشید و دستتان را دراز كنید، ما دستمان را دراز نمیكنیم؛ این هشدار را من آنجا دادم - الان هشت ماه میگذرد. در طول این هشت ماه، آنچه ما دیدیم، برخلاف آن چیزى بود كه اینها به زبان، به‌ظاهر ابراز میكنند. صورت قضیه این است كه بیائید مذاكره كنیم؛ اما در كنار مذاكره، تهدید؛ كه اگر مذاكره به این نتیجه‌ى مطلوب نرسد، پس چنین و چنان! این شد مذاكره؟! این همان رابطه‌ى گرگ و میش است كه امام گفت: رابطه‌ى گرگ و میش را ما نمیخواهیم. بیائید بنشینید با ما سر میز، مذاكره كنید بر سر فلان موضوع؛ مثلاً بر سر موضوع هسته‌اى، لیكن شرطش این است كه این مذاكره، به فلان نتیجه‌ى معین برسد! مثلاً دست برداشتنِ كشور از فعالیت هسته‌اى، اگر به این نتیجه نرسد، پس چنین و چنان؛ تهدید.

من تعجب میكنم. چرا از وضع گذشته عبرت نمیگیرند؟ چرا حاضر نیستند ملت ما را بشناسند؟ مگر نمیدانند كه این ملت، ملتى است كه در روزى كه دو ابرقدرت در این دنیا بودند كه تقریباً در همه‌ى موضوعات با هم مخالف بودند، جز در دشمنى با جمهورى اسلامى - فقط در دشمنى با جمهورى اسلامى این دو ابرقدرت: ابرقدرت آمریكا و شوروى سابق، با هم متحد بودند - ایستاد و هر دو ابرقدرت را به زانو درآورد. چرا شما عبرت نمیگیرید؟ امروز شما قدرت آن روز را هم ندارید. جمهورى اسلامى امروز چندین برابر قدرتمندتر از آن روز است، باز با این زبانها حرف میزنید؟ استكبار یعنى این. از موضع تكبر حرف زدن با یك ملت، كار را با تهدید پیش بردن؛ اگر چنین نكنید، چنان خواهد شد. ملت ما هم میگوید كه ما مى‌ایستیم.

آنچه كه جمهورى اسلامى میخواهد، بیش از حق معقول خودش نیست. جمهورى اسلامى دنبال استقلال خودش است، دنبال آزادى خودش است، دنبال منافع ملى خودش است، دنبال پیشرفت علم و فناورى در كشور است؛ اینها حقوق این ملت است. به این حقوق هر كسى تعرض بكند، ملت ایران با همه‌ى وجود در مقابل او قرار خواهد گرفت و او را به زانو درخواهد آورد.
 آن روزى كه آمریكا دست از استكبار بردارد، آن روزى كه از دخالتهاى بیجا در امور ملتها دست بردارد، یك دولتى مثل بقیه‌ى دولتهاست، براى ما هم دولتى مثل بقیه‌ى دولتها خواهد بود؛ اما تا روزى كه آمریكائى‌ها هنوز به طمعِ برگشتن به ایران و تجدید روزگارِ گذشته و عوض كردن تاریخ و به عقب بردن زمان باشند و بخواهند بر كشور ما مسلط بشوند، با هیچ وسیله‌اى نخواهند توانست ملت ما را به عقب‌نشینى وادار كنند؛ این را بدانند. و به این غائله‌هائى هم كه بعد از انتخابات پیش آمد، دل خوش نكنند؛ جمهورى اسلامى قوى‌تر از این حرفهاست، عمیق‌تر از این حرفهاست، ریشه‌دارتر از این حرفهاست. جمهورى اسلامى با حوادث بسیار سخت‌ترى هم مواجه شده، كه بر همه‌ى اینها فائق آمده؛ حالا چهار نفر آدمهائى كه یا ساده‌لوح - حالا هرچه و با هر انگیزه‌اى؛ قضاوت نكنیم - هستند، یا با نیت بد و خباثت‌آلود، یا با نیت نه آنچنان بد، اما همراه با ساده‌لوحى و بد فهمیدن قضایا، با جمهورى اسلامى مواجه شده‌اند، اینها نمیتوانند براى آمریكا در كشور ما فرش قرمز پهن كنند؛ این را بدانند: ملت ایران ایستاده است.

من به شما جوانها عرض میكنم: جوانهاى عزیز! مملكت مال شماست، این كشور مال شماست، این تاریخ مال شماست. سهم ما انجام گرفت. آن مقدارى كه نسل ما و مجموعه‌ى امثال ماها بلد بودند - آن مقدارى كه خدا توفیق داد - انجام دادند. امروز كشور تحویل شماست، مال شماست. هم امروز مال شماست، هم فردا مال شماست. این كشور را باید محكم نگه دارید؛ با اراده‌ى مستحكم. این كشور با عزم و اراده‌ى مستحكم شما كه از ایمان دینى برخاسته باشد، میتواند روزبه‌روز مقتدرتر بشود. باید كشورتان را به جائى برسانید كه كسى جرأت نكند تهدید كند. این در گرو عزم و اراده‌ى شماست.

جوانها باید به علم بپردازند. بارها من گفته‌ام، باز هم تكرار میكنم: اقتدار حقیقى یك ملت در گرو علم است. علم است كه بقیه‌ى منابع و مایه‌هاى اقتدار را به كشور ارزانى میدارد. از علم غفلت نكنید؛ چه دانش‌آموزتان، چه دانشجوتان؛ در هر رتبه‌اى كه هستید. مسئله‌ى علم، مسئله‌ى تحقیق، مسئله‌ى مهمى است در كنار انگیزه‌ى دینى. دین خیلى باارزش است. دین فقط براى آباد كردن آخرت نیست، دین دنیاى شما را هم آباد میكند. دین به شما شور و نشاط و طراوت و تازگى میبخشد. دین به شما این روحیه را میدهد كه در مقابل چشمتان همه‌ى این قدرتهاى مادى كوچك بشوند، حقیر بشوند، تهدید آنها اثر نكند، كار آنها اثر نكند. بدانید پیروزى با شماست، نصرت الهى با شماست. همین ابرقدرتهاى تهدید كننده - حالا دنباله‌هاى داخلى‌شان كه جاى خود دارند - و مراكز قدرت استكبارى و تهدیدها، چاره‌اى جز عقب‌نشینى در مقابل یك ملت مقتدر و باایمان ندارند. به خداى متعال اعتماد داشته باشید، حسن ظن داشته باشید. اینى كه خدا با تأكید میفرماید: «و لینصرنّ اللَّه من ینصره انّ اللَّه لقوىّ عزیز»؛(1) بى‌شك، بدون تردید خداى متعال آن كسانى را كه دین او را و اهداف او را یارى كنند، یارى خواهد كرد، این سخن راستى است، این وعده‌ى صادقى است. به این اعتماد كنید. با اقتدار، با عزم كافى، با تهذیب نفس، با خودسازى - هم خودسازى علمى و هم خودسازى اخلاقى - پیش بروید. ان‌شاءاللَّه روزى را خواهد دید كه كشورتان به بركت مجاهدتهاى شما در اوج افتخار و در قله‌ى اقتدار باشد.

امیدواریم ان‌شاءاللَّه خداوند متعال همه‌ى شماها را به‌سلامت بدارد و تأیید كند و ان‌شاءاللَّه همه آن روزهاى شیرین و روشن را ببینید.

والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌

1) حج: 40


نظرات()   
   
choc
یکشنبه 16 اردیبهشت 1397 04:17 ق.ظ
Hi there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
There's a lot of folks that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Thanks
How can I increase my height after 18?
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:49 ق.ظ
My brother suggested I might like this web site.
He was entirely right. This post actually made my day.
You cann't imagine just how much time I had spent
for this information! Thanks!
tyraskilling.weebly.com
شنبه 14 مرداد 1396 03:23 ب.ظ
When someone writes an piece of writing he/she retains the
thought of a user in his/her mind that how a user can know it.
Therefore that's why this article is great. Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

ثمرات دفاع مقدس را برای نسل جوان تبیین كنیم ..........پنجشنبه 4 آذر 1389

برخی ارزشها و ثمرات جنگ تحمیلی..........چهارشنبه 3 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت دوم..........سه شنبه 2 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (3) قسمت اول..........دوشنبه 1 آذر 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت دوم..........یکشنبه 30 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (2) قسمت اول..........شنبه 29 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت دوم ..........جمعه 28 آبان 1389

پیامدها و دستاوردهای دفاع مقدس (1) قسمت اول..........پنجشنبه 27 آبان 1389

تأثیر در نگرش‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مراكز عالی كشور..........جمعه 21 آبان 1389

ارزش‌های دفاع مقدس با ادبیات روز به جوانان تبیین شود ..........پنجشنبه 20 آبان 1389

جنگ تحمیلی موجب صدور انقلاب به تمام دنیا شد ..........چهارشنبه 19 آبان 1389

رسانه‌ها در تبیین دستاوردهای جنگ رسالت بزرگی برعهده دارند ..........سه شنبه 18 آبان 1389

دانشگاهی به نام جنگ تحمیلی!..........دوشنبه 17 آبان 1389

تجربه‌ی دفاع باز دارنده و همه جانبه..........یکشنبه 16 آبان 1389

شناخت دوست از دشمن..........شنبه 15 آبان 1389

همه پستها